Türkiye’de Giydirme Cepheler

Türkiye’de Giydirme Cepheler

Giydirme cephe denildiğinde modern mimarı yapı akla gelmektedir. Modern mimarı yapı içinde özellikle prestij binaların yapım sürecinde tercih edilmektedir. Genel anlamda mühendislik, yapım ve montaj sistemi olarak ifade edilmektedir.

Giydirme cephe alanında ilk örnekler

Bu sistem dünya ülkelerinde 1913 yılından bu yana uygulanmaktadır. İlk uygulayan isim Walter Gropius’tur.

Bir bina üzerinde tamamen giydirme cephe kaplaması işleminin uygulanması ise 1934 yılını bulmaktadır. Oregaon’da bulunan 12 kattan oluşan ticari bir bina tamamen giydirme cephe işlemi uygulanarak kaplanmıştır.

Dünya üzerindeki ilk örnekler incelendiğinde yalıtımlı ve işlenmiş camlar ön plana çıkmaktadır. Alüminyum ve cam sanayi gelişimlerin olmasıyla birlikte giydirme cephe işlemlerinde de değişimler başlamıştır. Bu ki malzeme sayesinde binanın ağırlığında azalma yüksekliğinde ise artma söz konusu olur hale gelmiştir.

1930’lu yıllar için yüksek binaların olmaz olmazı halinde gelen giydirme cephe işlemi 1950’li yıllarda yüksek binaların simgesi haline dönüşmüştür.

Giydirme cephenin Türkiye uygulaması

Giydirme cephe dünya üzerindeki etkisin sürdürürken bu akımdan Türkiye’de nasiplenmiştir. Yüksek yapıların inşa edilmeye başlanmasıyla beraber uygulamaya alınmış ve günümüzde de devam eden bir uygulama olarak vazgeçilmezler arasına girmeyi başarmıştır.

Giydirme cephe sistemleri tercih nedenleri?

Sistem yüksek binalar için sıklıkla uygulanmaktadır. Mimar ve mühendislikler için bir prestij olarak da değerlendirilen bir uygulamadır. Uzmanlık isteyen bir konu olmasının yanı sıra standart tasarımlardan bu özelliği nedeniyle de ayrılmaktadır.

Modern yapı tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bilginin yanı sıra deneyimde bu alanda ön plana çıkmaktadır. Giydirme cepheler son derece estetik yapıların oluşmasını sağlamaktadır. Hafif olması, estetik bir görünüme sahip olmasının dışında güneş ışınları, yağmur, çevresel etmenlerin içinde yer alan gürültünün ve diğer faktörlerin zararlarından binanın korunmasını sağlamaktadır. Doku bozukluklarının önüne geçilmesi hatta renk kusurlarının oluşmaması gibi nedenlerden dolayı da sıklıkla tercih edilmektedir.

En önemli tercih nedenleri arasında ilk sırada yer alan etmenler ise hem yalıtım anlamında hem de enerji anlamında tasarruf sağlamasıdır.

Giydirme cephe çeşitleri nelerdir?

Giydirme cephe çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Ağır asma ve hafif asma giydirme cephelerdir.

  • Ağır asma giydirme cephe denildiğinde beton temalı yapılar akla gelmelidir. Kullanım malzemesi olarak üç farklı beton çeşidi kullanılmaktadır. Normal, hafif ve gaz beton. Kalıp kullanılarak yapılmasındaki en önemli avantaj ise betona istenilen şeklin verilmesini sağlamasıdır. Yüzey dokunun da istenildiği gibi elde edilmesini sağlamaktadır. Bu tür giydirme cephelerde duvar kalınlığı 6 cm olmak zorundadır. Donatı çubukları arasında mesafenin de 10 cm’den az olmayacak şekilde ayarlanması gerekir.
  • Hafif asmalı giydirme cephe sisteminde kullanılan malzemelerin başında cam gelir. Klasik sistem olarak da ifade edilmektedir. Cam doğrama kullanılarak sistem gerçekleştirilmektedir. Cephe elemanları bir iskelet üzerine yerleştirilir. Sistem şeffaf ve opak panellerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

KAPAT