SİZİ ARAYALIM !

CEPHE GİYDİRME SİSTEMLERİ

Alkor tarafından üretilen cephe sistemleri dünyanın her yerinde uygulanan modern mimaride kullanılan dış cephe kaplamaları standartlarında profesyonel sistemlere paralel olarak günümüzdeki şeklini almıştır.

Tüm cephe kaplamalarının ortak özelliği bakım istememesidir. Hatta malzemeye kendi kendini temizleme özelliği kazandırmak için çalışmalar başlatılmıştır. Örneğin kompozit panelde kullandığımız Mitsubishi Alpolic, az su ve güneşle kendi kendini temizleyen nano teknoloji kompozit paneli üretime geçirmeye hazırlanıyor.

Dış cephe kaplamaları denince akla cepheye baktığımızda gördüğümüz yüzey geliyor ama dış cephe kaplamaları şu kalemlerden oluşmaktadır;

a. Taşıyıcı Karkas
b. İzolasyon
c. Görünen Kaplama Malzemesi

a) Taşıyıcı Karkas: Cephe kaplamalarında, karkas binadaki kolon kadar önem taşır. Giren suyun kondens kanallarından dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca cephe kaplama malzemesini taşır.

b) İzolasyon: Isı, ses, su, ultraviole izolasyon malzemesi.

c) Görünen Kaplama Malzemesi: Cam, kompozit, tuğla, seramik gibi malzemelerdir.

Cam ile kaplanacaksa mutlaka temperli veya temperli lamine olmalıdır. Böylece kırıldığında parçalanmaz ya da çok küçük parçalara ayrılarak can ve mal kaybını önlemeye yardımcı olur.

Projelerin esas sahibi olan mimarların tasarımlarının uygulanabilirliğini incelemeyi ilk adım olarak adlandırabiliriz. Projenin yapı fiziğine uygunluğunun ölçülmesi için tahkik hesapları yapılır. Projede kullanılacak olan malzemeler yapı fiziği esaslarına göre seçilir. Camın ısı ve güneş geçirgenlik katsayısı, cam ebatları ve kalınlığının tespiti gibi.

Bilindiği gibi her malzemenin belli ölçüleri vardır. Projelerde 500×10 cam 250×800 kompozit panel gibi tasarımlarla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda mimari proje mükellifi ile görüşüyoruz. Teknik ofisimiz tarafından binanın rölevesi alınıyor. Çünkü mimari projeyle uygulama projeleri genelde uymuyor. Rölevede alınan ölçüler doğrultusunda mimari proje uygulama projesi haline getiriliyor. Her detay ölçek 1/1 olarak çiziliyor, böylece projeyi uygulamaya uygun şekilde revize etmiş oluyoruz. Bütün birleşim detayları cepheyle alakalı her malzeme düşünülüp proje aşamasında çözümlendiriliyor. Bu şekilde oluşan tatbikat projesi, proje mükellefinin onayına sunuluyor. Onaydan sonra tatbikat başlıyor.

KAPAT